An activity coordinator has a certain budget to buy entry passes. She can either buy exactly \(x\) adult passes at $4.50 each or \((x+5)\) student passes at $3.70 each and have $1.50 left.
Sign in to view the step-by-step solution
Need help? Join our JC Math tuition classes.
Learn more