N2008 P2 Q6

N2008 P2 Q6

Junior College 2
6 marks

In mineral water from a certain source, the mass of calcium, \(X\) mg, in a one-litre bottle is a normally distributed random variable with mean \(\mu\). Based on observations over a long period, it is known that \(\mu=78\). Following a period of extreme weather, 15 randomly chosen bottles of the water were analysed. The masses of calcium in the bottles are summarised by \(\sum x=1026.0\), \(\sum x^2=77265.90\).

Test, at the 5% significance level, whether the mean mass of calcium in a bottle has changed.[6]

Solution:

Solution locked

Sign in to view the step-by-step solution

Finding similar questions...
Answer:\(\overline x=68.4\), \(s^2=506.25\), \(t=-1.65247\), 14 degrees of freedom, \(p\approx0.121\). Do not reject \(H_0\).

Need help? Join our JC Math tuition classes.

Learn more