N2007 P2 Q7

N2007 P2 Q7

Junior College 2
7 marks

A large number of students in a college have completed a geography project. The time, \(x\) hours, taken by a student to complete the project is noted for a random sample of 150 students. The results are summarised by \(\sum x=4626\), \(\sum x^2=147691\).

Find unbiased estimates of the population mean and variance.[2]

Test, at the 5% significance level, whether the population mean time for a student to complete the project exceeds 30 hours.[4]

State, giving a reason, whether any assumptions about the population are needed in order for the test to be valid.[1]

Solution:

Solution locked

Sign in to view the step-by-step solution

Finding similar questions...
Answer:\(\overline x=30.84,s^2\approx33.7\). \(z\approx1.77,p\approx0.0382\); reject \(H_0\).

Need help? Join our JC Math tuition classes.

Learn more