Direct and Inverse Proportion

Direct and Inverse Proportion

Secondary 2

The price \(P\) dollars of modelling clay is directly proportional to its mass \(m\) grams. A \(250\) g pack costs \(\$6\).

  1. Find the equation connecting \(P\) and \(m\).

  2. Find the price of \(375\) g.

  3. Find the mass that costs \(\$10.80\).

Similar questions are unavailable for this question.

Need help? Join our JC Math tuition classes.

Learn more