2025 IGCSE 0580 October/November P21 Q8

2025 IGCSE 0580 October/November P21 Q8

5 marks

The cost of one orange is \(t\) cents.

The cost of one apple is \(w\) cents.

The total cost of 3 oranges and 1 apple is 51 cents.

The total cost of 6 oranges and 5 apples is 129 cents.

Use simultaneous equations to find the value of \(t\) and the value of \(w\).

You must show all your working.[5]

Solution:

Solution locked

Sign in to view the step-by-step solution

Similar questions are unavailable for this question.
Answer:\(t=14,\ w=9\)

Need help? Join our JC Math tuition classes.

Learn more